
Португалски език
Португалският език произлиза от средновековните романски диалекти, говорени в най-западната част на контролираните от християните области на Пиренейския полуостров.
Най-ранните запазени текстове, за които се смята, че принадлежат към тази група диалекти, са административни документи от IX век, които все още съдържат множество латински фрази.
Най-ранният етап от развитието на езика, до отделянето на Португалия от Галисия през XII век, се нарича протопортугалски език.
Факти
През следващия етап, продължил от XII век до началото на XVI век, езикът е известен като старопортугалски или галисийско-португалски.
“Всичко, което съм искал да обичам се явява това, което никога не е престанало да бъде несбъдната мечта. ” — Фернанду Песоа

Португалският език е романски език, единствен официален език в Португалия, Бразилия, Мозамбик, Анголаи Кабо Вердеи един от официалните езици на Екваториална Гвинея и Източен Тимор. По традиция от колониалната епоха португалски се говори и в Макао в Китай, Гоа, Даман и Диу в Индия и Малака в Малайзия.
Този етап обикновено се разделя на два подетапа. До XIV век старопортугалският постепенно навлиза в широка употреба. За известен период това е предпочитания език на лирическата поезия.

Португалският е част от западноиберийския клон на романските езици, в който влизат също испанския, астурлеонския и галисийския. Въпреки значителните лексикални и граматични сходства между португалския език и останалите романски езици, той не е взаимноразбираем с тях. Извън западноиберийските езици, португалскиговорещите обикновено имат нужда от известно изучаване на граматиката и речника, преди да постигнат приемливо ниво на разбиране на романските езици, както и обратното.
Факти
Общността на португалоезичните страни е международна организация, включваща осем независими държави, в които португалският е официален език: Ангола, Бразилия, Гвинея-Бисау, Източен Тимор, Кабо Верде, Мозамбик, Португалия и Сау Томе и Принсипи.В Източен Тимор втори официален език е тетум. Екваториална Гвинея е наблюдател в организацията и кандидат за пълно членство, поради което през 2011 година започва процедура за обявяване на португалския за официален език в страната, наред с испанския и френския
Освен това португалският е един от официалните езици, заедно с китайския, на специалната територия Макао, както и на няколко международни организации, сред които Меркосур, Организацията на ибероамериканските държави, Съюза на южноамериканските нации, Организацията на американските държави, Африканския съюз и Европейския съюз.



Разпространение на португалския език.
С 240 милиона души говорещи португалски, 210-215 милиона от които като роден език, това е седмият по разпространение език в света и третият сред европейските езици. Португалският е също вторият по разпространение романски език след испанския, най-разпространеният език в Южна Америка и един от официалните езици на Европейския съюз и МЕРКОСУР. Езикът е един от официалните езици, заедно с китайския, на специалната територия Макао, която в миналото по времето на Великите географски открития е била португалска колония.
Съгласно законодателството на Европейския съюз португалският е един от официалните езици на ЕС (както и работен език на Европейския парламент, но не и на Европейската комисия), поради което в международни текстове на ЕС, както и в съответните им официални сайтове, се използва европейската норма. Преподава се и в Испания, най-вече в автономната общност в Естремадура, и в целия свят чрез Института „Камойнш“.